Dětství Růženy Holubové

Růžena Holubová se narodila 11.5.1865 ve Vídni jako Rosa Hofová, v rodině pozdějšího inspektora správních budov Prátru, pana Ludvíka Hofa a Marie, rozené Kastlové, jako druhé ze sedmi dětí. Od mládí byla velmi obratná, čiperná, zdatná ve střelbě i jízdě na koni. Tanečním dýchánkům a společenským akcím se vyhýbala.

V roce 1879 poprvé uviděla Emila Holuba. On se právě vrátil za svého prvního pobytu v Africe a ve vídeňské Rotundě si ukládal část svých sbírek. Čtrnáctiletá Rosa měla v malé chvilce o svém budoucím životě jasno. Také pojede do Afriky. A bude objevovat nepoznané kraje.

Další čtyři roky pak byla pilnou Holubovou spolupracovnicí. Pomáhala mu s korespondencí a tříděním sbírkových předmětů. Za tu dobu získala velmi dobrý přehled a také zručnost.

Rosa dozrála v krásnou mladou ženu. Emilovi byla denně nablízku, tak není divu, že mezi nimi přeskočila jiskra. 2. listopadu 1883 se ve Vídni vzali. Ještě téhož měsíce odjíždějí novomanželé spolu se šesti průvodci na vysněnou cestu do Afriky. Rosa přijala české jméno a příjmení svého manžela. Do Afriky tedy odjíždí jako paní Růžena Holubová.


Následující kapitola »