Konec života Dr. Emila Holuba

Po návratu a zotavení Emil Holub opět intenzivně pracuje, píše knihu „Druhá cesta po jižní Africe“, odborné články, přednáší. V roce 1891 otevírá ve Vídni vůbec největší etnografickou výstavu. O rok později ji přesouvá do Prahy. K převozu potřebuje 72 železničních vagónů. Dodnes u nás nebyla překonána.

Po skončení výstavy nabídne všechny exponáty Národnímu muzeu, které však tento velkorysý dar z různých důvodů odmítne. Holub pak svou velkolepou sbírku po částech rozdává. Dodnes jsou její části součástí expozic velkých muzeí např. ve Vídni, Petrohradě, Londýně, Paříži.

Třetí cestu do milované Afriky už Dr. Holub nepodnikne. Neustále se zhoršující zdravotní stav mu to nedovoluje. V letech 1893 – 94 pobývá a přednáší v Americe. Zde je jeho práce velmi ceněna a vítána. Byl tu oslavován víc než doma.

Jeho obrovský elán a nadšení pro práci je přerušeno 21.února 1902. Dr. Emil Holub umírá ve Vídni na následky nemocí prodělaných v Africe. Je pohřben na čestném místě ústředního vídeňského hřbitova.

« Předchozí kapitola