2. cesta do Afriky

Politická situace v jižní Africe se od jeho poslední návštěvy změnila. Nesetkává se s tak vřelým přijetím a vyčerpaly jej neúměrně vysoké celní poplatky. Přes velké nesnáze zde zůstává a s celou výpravou směřuje k severu. V bažinatých oblastech okolí řeky Zambezi onemocní všichni malárií. Dva průvodci zemřou, třetí se ve špatném zdravotním stavu vydává zpět do Evropy.

Další postup je velmi těžký. Nespolehlivost místních nosičů, extrémnost podnebí a podlomené zdraví dělají své. Všem rychle ubývají síly. Přesto velmi intenzivně pracují. Holub zakresluje, popisuje, shromažďuje exponáty, píše podrobné deníky a ještě dle svých možností vydělává peníze léčením.

Při táboření u vesnice Gallulongy je 2. srpna 1886 výprava napadena bojovným kmenem Mašukulumbů. Umírá další z průvodců a manželé Holubovi přijdou o všechny své zásoby. Jen díky duchapřítomnosti paní Holubové, která se se zbraní domorodcům postavila, si zachránili alespoň holý život.

Cesta dál k severu nebyla možná, proto se Holubovi a zbylí dva průvodci vrací zpět na jih. Po několikaměsíčním vysilujícím putování odplouvají z Elizabethportu zpět do Evropy.


« Předchozí kapitola   Následující kapitola »