Architekt Vávra v muzeu

Rekonstrukce muzea finišuje, vnitřní prostory už byly téměř dokončeny. Zbývají poslední úpravy pod dohledem autora nové expozice.

Ve středu 11. ledna 2012 přijel na kontrolní den v Africkém muzeu autor nové expozice David Vávra. Tentokrát se kromě jiného řešily změny příčky do recepce. Úpravy interiéru pomalu finišují a brzy se sem začnou vracet odstěhované exponáty.

Kontrolní den s Davidem Vávrou Kontrolní den s Davidem Vávrou Kontrolní den s Davidem Vávrou Kontrolní den s Davidem Vávrou

Dr. Holub v Kroměříži

7. 12. 2011 - 11. 3. 2012 v Muzeu Kroměřížska probíhá výstava "Dr. Emil Holub - africký cestovatel"

6. 12. 2011 se v Muzeu Kroměřížska konala vernisáž výstavy "Dr. Emil Holub - africký cestovatel". Zúčastnili se jí příznivci slavného cestovatele, které zajímá jeho poutavý životní příběh. Vernisáž uvedl ředitel Muzea Kroměřížska Ing. Jiří Stránský.

Výstava se koná u příležitosti 110. výročí úmrtí Dr. Emila Holuba. Kromě fotografií, kreseb a článků si návštěvníci mohou prohlédnout i některé předměty ze sbírek cestovatele. Milým oživením je domorodá chýše, kterou uvítají zejména děti a také doprovodné programy s africkou tematikou. Více se dozvíte na  www.muzeum-km.cz

Pozvánka na výstavu Návštěvníci vernisáže Návštěvníci vernisáže Návštěvníci vernisáže Marcela Jeřábková, Jitka Koudelková, Petr J. Špaček a Jiří Stránský při vernisáži výstavy

Šteindler točí film o Dr. Holubovi

Známý herec a režisér tvoří dokument o našem nejslavnějším cestovateli.

Stavební práce na rekonstrukci Památníku Dr. Emila Holuby byly ukončeny a začíná vznikat nová expozice podle návrhu Davida Vávry.

Její součástí bude také krátký dokument o životě slavného cestovatele. Autory scénáře a zároveň režiséry jsou Milan Steindler a Martin Kopp. Ve snímku se budou prolínat oživlé kresby Dr. Holuba s hranými pasážemi. Ty se v prnvích listopadových dnech natáčely v Uhříněvsi. Jedna ze zdejších vilek se proměnila v útulný byt manželů Holubových. Většinu exponátů, které ve filmu uvidíte byly zapůjčeny z holického Památníku. Zahrál si i náš slavný lev Princ Karel. Dr. Holubem si s chutí stal Martin Sitta a jeho ženu Růženku ztvárnila Petra Špalková.

Dokument můžete vidět od května 2012 v nové expozici Památníku.

Režséři Milan Steindler a Martin Kopp při přípravě scény Martin Sitta se mění v Dr. Holuba Petra Špalková v maskérně Dekorace bytu Holubových byla dokonalá Štáb při práci Štáb při práci Lev Karel si ve filmu také zahrál Petra Špalková, Milan Steindler a Martin Sitta Dva nejslavnější spolu...

Rozhovor o filmu s Milanem Šteindlerem

Při filmování scén v Uhříněvsi jsem využila chvíle volna a zeptala se známého herce a režiséra na několik otázek. Marcela Jeřábková

1. Jak je Vám blízé téma Dr. Holuba? Váhal jste s přijetím práce na dokumentu, který nyní připravujete?
Téma je mi to velmi blízké, neb jsem procestoval s kolegou Davidem Vávrou celou cestu po stopách Dra Emila Holuba od Kapského města až po Zambezi za Viktoriiny vodopády. Ta cesta ve mně zanechala tak hluboký otisk, že se k Africe i k Holubovi budu rád vracet stále. Takže to je odpověď i na druhou část otázky. Neváhal jsem ani minutu. Ostatně tématem se zabývám již několikátým rokem, takže před tím neuteču, I kdybych chtěl.

2. Kdo napsal scénář a kdo se ujal režie?
Napsali jsme scénář s kolegou Martinem Koppem, který je povoláním také filmový režisér, takže jsem mu podíl na režii nemohl odepřít. Vedeme jí tedy spolu.

3. Z jakých pramenů jste čerpal informace a inspiraci?
Rád bych mluvil v množném čísle, abych nezanedbal zmíněného kolegu Martina. Tedy Čerpali jsme hlavně z Muzea Dra Emila Holuba, tedy od vás, no a pak z jeho knih 7 let v Africe a Druhá cesta do jižní Afriky - Z Kapského Města do země Mašukulumbů. Také ovšem ze zkušeností, které jsem načerpal při na začátku zmíněném cestování.

4. Můžete nám prozradit stručný obsah příběhu?
Nerad. Je to krátký film, tak abychom to všechno nevykecali. Je to takový vhled do Holubových vzpomínek a na některá jeho dobrodružství a životní mezníky.

5. Jak bude film dlouhý?
Základní požadavek je cca 8 minut. Ale uvidíme, jak se nám to tam všechno vejde. Holub toho prožil tolik, že by to nestačilo na několik celovečeráků.

6. Byly při jeho výrobě použity nějaké nové technologie?
Film je částečně hranný a částečně animovaný. V dnešní rychle postupující digitální technologii je těžko říci, co je “nová” a co “stará”. Skoro každý den se něco mění. My naopak napodobujeme výtvarný styl začátku minulého století, kdy se animovaný film vyráběl políčko po políčku a využíváme dobových Holubových kreseb a ilustrací. Také vlastně animujeme i herce. Pracujeme technologií, kdy herec musí hrát běžnou činnost velmi pomalým pohybem, a kamerou naopak jeho pohyb zrychlujeme, takže ve výsledném efektu vypadají herci, jako by byli animovaní.

7. Jaké je herecké obsazení?
Emila Holuba hraje herec Martin Sitta. Má mimo hereckých, i fyziognomické předpoklady. Je mu opravdu podobný. Také má v Holicích a okolí dokonce příbuzné. A jeho ženu Růženku hraje Petra Špalková. Na podobnosti bych netrval, ale když máte výborné herce a ještě podobné, pak není jiné volby.

8. Připravujete nějaké zajímavé nové projekty?
Dodělal jsem televizní povídku Mazáci do soutěže seriálů, natočil jsem s kolegou Martinem videoklip pro skupinu Gipsy.cz a pošilhávám opět po celovečerním filmu. Tak intenzívně, že jsem si už málem trochu pokazil zrak.

Milan Steindler a Martin Kopp - autoři scénáře a zároveň režiséři

3. 10. 2011 Dr. Holub v Neratovicích

Další zastavení putovní výstavy

3. 10. 2011 byla v neratovickém Společenském domě slavnostně otevřena výstava "Dr. Emil Holub - africký cestovatel". Jedná se o další zastavení putovní výstavy, která přibližuje život a práci slavného cestovatele.
Návštěvníci ji mohou navštívit   po - pá 9.00 - 18.00, so 13.00 - 17.00 , vstup zdarma. Výstava zde potrvá do 27. 10. 2011
Všechny srdečně zveme k její návštěvě.